סיור באתרי אל חמה

כולנו מכירים את המרחצאות המיוחדים של חמת גדר, בריכות המים החמות, המעיינות עם הגופרית והמינרלים, וגם חוות התנינים הגדולה. אך מה שלא רבים מכירים הם האתרים שמאחורי אתר המרחצאות, שלא נגישים לציבור, וטומנים בחובם סיפורים מדהימים. קשת יהונתן באישור מיוחד, מוציאה סיורים אל האתרים האלו בדיוק.

הסיור מתחיל בתחנת הרכבת האחרונה של הרכבת החיג'אזית בשטחי ארץ ישראל, שעומדת עד היום על תילה. בתחנה שהיום נמצאת בשטח פרטי של קיבוץ מבוא חמה ובסמוך אליה נמצא מדגה הקיבוץ, ניתן לראות עד היום את מבנה המשרדים, שירותי העובדים, פסי הרכבת ובית המסילאים. במקום נספר את סיפורה של הרכבת החיג'אזית ואת סיפור רכבת העמק שהגיעה מכאן לכיוון צמח ובסוף עד לחיפה. נשמע על ליל הגשרים, ונגלה שהרכבת פעלה עד לשנים האחרונות.

מכאן נמשיך בנסיעה של כ10 דקות לאתר נסתר אחר, באישור צבאי מיוחד ששוכן ממש בסמוך לגדר המערכת: מנהרת מוחייבה. המנהרה שנמצאת בדופן ההר, ואורכה כ200 מטר, היא שריד לנסיון ההטייה הסורי של מי הירדן. נשמע על הפרויקט, על הסיבות האפשריות לחציבת המנהרה, על סכר מוחייבה הענק, ונכנס כמובן לבחון את הממצאים בפנים.מכאן נמשיך בנסיעה של כ10 דקות לאתר נסתר אחר, באישור צבאי מיוחד ששוכן ממש בסמוך לגדר המערכת: מנהרת מוחייבה. המנהרה שנמצאת בדופן ההר, ואורכה כ200 מטר, היא שריד לנסיון ההטייה הסורי של מי הירדן. נשמע על הפרויקט, על הסיבות האפשריות לחציבת המנהרה, על סכר מוחייבה הענק, ונכנס כמובן לבחון את הממצאים בפנים.

מכאן נמשיך בנסיעה של כ10 דקות אל הצד האחורי של חמת גדר. נבקר בשרידי המלון ההסטורי "מלון מרפא" שנבנה בשותפות יהודית-ערבית, ואירח את מתרחצי המקום. נשמע על הקמתו, על הנסיבות המעניינות שהביאו לסגירתו, על האזרח היהודי האחרון שביקר בו בין שתי המלחמות, ונקנח בביקור במעיין החם והנסתר שלצידו.

להזמנות ופרטים נוספים