מנוע ההזמנות בטעינה...

על מפלס מצב הרוח הלאומי ומפלס הכנרת: סיפורו של סכר דגניה

אביתר ליכטמן, קשת יהונתן
תמונת נוף מול הים

שלום לכולם!
כשאנחנו נוסעים בצידה המערבי של הכנרת באיזור צמח-דגניה, רובנו עוברים על סכר דגניה, יודעים את שמו,
אך לא כל כך מכירים את הסיפור שמאחוריו.
אז מי הקים את הסכר, לאיזו מטרה ולמה הוא משמש היום?

סכר דגניה שוכן בדרום מערב הכנרת, והוא מהווה מעין "פקק" בין הכנרת לבין הירדן הדרומי. בשנות ה-30 של המאה הקודמת, החל ה"זקן מנהריים" פנחס רוטנברג בהקמת מפעל החשמל ב"נהריים" (מפגש שני הנהרות: הירדן הדרומי והירמוך), כשיצירת האנרגיה והחשמל מתבצעת על ידי הזרמת – "הפלת" מים מגובה. לצורך הפרויקט הוקם סכר בנהריים שממנו נפלו המים אל הירדן.

את האישורים להקמת המפעל, קיבל רוטנברג משלטונות המנדט הבריטי. במסגרת ההכנות להקמתו, רצה רוטנברג לדאוג שאל מפעל החשמל יזרמו מים לאורך כל השנה, בצורה סדירה שתתאים לצורך שלו, ללא תלות בעונת הגשמים. לצורך כך, הרעיון שנהגה במוחו, היה לסכור את הכנרת, ולפתוח אותה בהתאם לצורך. הבעיה שעלולה להיווצר ביצירת "פקק" לכנרת, וחסימת זרימת המים ממנה לכיוון ים המלח, היא הצפה של טבריה והישובים שסובבים את הכנרת. לצורך כך נדרש רוטנברג לקבוע יחד עם המומחים הבריטיים "קו עליון" לכנרת, שיסמן את המפלס המקסימלי שאליו מותר לתת למים להגיע. ברגע שהמים הגיעו לקו הזה,ובעצם קצת לפני כן, חייבים לפתוח את הסכר.

ואיך קבעו את המפלס הזה? הלך צוות המדידות לחפש את חכמי טבריה. וידוע שאת חכמי טבריה ניתן למצוא על שפת הכנרת: הצוות פגש שלושה דייגים לצד בית הקפה המיתולוגי "עבאדי" שאחד מקירותיו ירד אל מימי הכנרת. הצוות בדק מול הדייגים עד לאן מגיע מפלס מימיה של הכנרת ב"ימים טובים" והללו הצביעו על מספר מקומות בשיפולי קיר בית הקפה, שאליהם הגיעו המים. הצוות עשה ממוצע, וכך נקבע המפלס אותו אנו מכירים עד היום (בשינויים קלים לאורך השנים).

מפעל החשמל בנהריים פעל עד מלחמת העצמאות, ובתקופת ההכרזה על הקמת המדינה, פונה מחלק מפועליו, עד שבסופו של דבר נכבש על ידי כוחות עיראקים וירדניים, נהרס על ידם ויצא מכלל שימוש.

אז מה עושים עם הסכר היום? כיום למעשה יש נתק בין הכנרת לאיזור נהריים וים המלח. כ2 ק"מ מסכר דגניה, הוקם עם השנים על הירדן הדרומי סכר אלומות, שבשונה מסכר דגניה שנפתח ונסגר באופן מכאני, סכר אלומות בנוי מסוללת סלעים ועפר, שחוסמת כליל את זרימת מי הכנרת להמשך הירדן הדרומי. המים שכן זורמים בירדן, הם מי מעיינות מלוחים מאיזור צפון מערב הכנרת שמועברים ישירות לכאן, לצד מי ביוב של ישובי האיזור שעברו טיהור ראשוני בלבד.

ומה יקרה במידה והכנרת תגיע לקראת המפלס העליון? סכר אלומות יפתח תחילה וסוללת העפר והאבנים תוזז. לאחר מכן, כמו בחורף הגדול של שנת 1992, ובאירועי גשם נוספים שהיו לאורך השנים, יפתח סכר דגניה, ומי הכנרת יוזרמו לעבר הירדן הדרומי, ויובילו גם לעליית מפלס ים המלח. ולנו נשאר לקוות שזה יקרה בהקדם…ואולי עוד בחורף הנוכחי?

להזמנות ופרטים נוספים