סיורי איכות: המיוחדים שלנו

במקומות האלו, עוד לא הייתם! בואו לגלות איתנו את האתרים המיוחדים שלא נגישים כמעט לאזרחים.
באישור צבאי מיוחד נחצה את הגדר אל מרחבי הירמוך המדהימים, אל גשרים ומנהרות נסתרים מהעין, אל מרחבי הר דב והכפר החצוי רג'אר ועוד מקומות מרתקים ומרגשים

רשימת הסיורים

"רמתניה: ההתיישבות העברית הראשונה בגולן המתחדש"

נצא לסיור אל שרידיו של הכפר רמתניה השוכן במרכז רמת הגולן. נעפיל אל בתי הכפר שרבים מהם שרדו בשלמותם. נחפש את הכתובות והתבליטים העתיקים ונשמע על סיפור ההתיישבות המדהים של המושבה בני יהודה שהחלה את דרכה ממש במקום הזה...באישור צבאי מיוחד

מוצב ציפורן וקבר רב אשי

נצא לסיור בעקבות סיפורי מלחמת לבנון הראשונה. נבקר במוצב ציפורן שנמצא צמוד לגבול מעל קיבוץ מנרה. נשמע את סיפורו של המוצב ששכן בתוך שטח לבנון, פוצץ והועתק פנימה. נרד רגלית ונבקר בקברו של רב אשי הסמוך, שהגבול בין ישראל ללבנון עובר ממש עליו. נשמע את סיפורו ואת הגיאופוליטיקה שפגשה את הדת.

"בעקבות הרכבת החיג'אזית"

סיור מדהים אל גדות הירמוך בעקבות הרכבת החיג'אזית. נחצה את גדר המערכת סמוך למשולש הגבולות ישראל-סוריה—ירדן ונצעד לעבר שריד מאחד הפרויקטים הגדולים ביותר שנעשו בעולם במאה הקודמת – הרכבת החיג'אזית. נבקר באחת ממנהרות הרכבת שהשתמרה בשלמותה, נחפש את אדני הרכבת עליהן חרוטה השנה 1905 בה הן הונחו.

"אל הכפר החצוי רג'אר"

סיור אל לב ליבו של אחד מהכפרים הכי מרתקים בארץ. הכפר רג'אר חצוי בין ישראל ללבנון והכניסה אליו אסורה על אזרחים ישראלים. נבקר בתצפית על מעיינות הוואזני, נשמע על סיפור הטיית המים, נניח רגל בלבנון, ונפגוש את תושב הכפר שיספר את סיפורו המורכב של המקום מזווית ראייתו. באישור צבאי מיוחד.

"ברית בין הבתרים"

סיור באישור צבאי מיוחד אל ליבו של הר דב ופסגת הר הבתרים. נבקר במבנה התפילה "מקאם משהד א-טייר אל אברהים" נבקר בתוכו ונשמע על הקמתו. נספר את סיפורה של ברית בין הבתרים שעל פי חלק מהמסורות התקיימה במקום. נראה את עצי האלון הענקיים במקום, ונהנה מאוויר הרים מדהים שאין בשום מקום אחר בארץ.

"אל פסגת הר דב"

סיור מיוחד אל תצפית רצועת הביטחון בהר דב. נשמע את סיפורי מלחמת לבנון הראשונה, המלחמה שסיפורה כמעט ולא סופר, נתצפת על הרי הלבנון, הבקע הלבנוני, רמות תבנין ונבטיה וכמובן על הבופור המדהים. משם נרד בנסיעה חזרה לעמק החולה, ניסע למטולה ונבקר במצפה דדו או בגדר הטובה ונספר את סיפורו של שער פאטמה. באישור צבאי מיוחד

הגדר הטובה

שרידי הגדר הטובה במטולה שהייתה אחת מנקודות המעבר העיקריות בין ישראל ללבנון בשנים שקדמו למלחמת לבנון הראשונה ובעיקר במהלך הלחימה. נשמע את סיפורי הגדר, נשמע על "הדודות" שהיו שם וקיבלו את פני הלוחמים, ועל האנשים שעשו את המלחמה.

סיור באתרי אל חמה

סיור בעקבות האתרים הלא מוכרים של חמת גדר. תחנת הרכבת ההסטורית של אל-חמה, בית המסילאים ופסי הרכבת, המעיין הסודי החם "עין ג'ונס", מבנה בית המלון "מרפא" שפעל בשותפות יהודית-ערבית במאה הקודמת, ביקור במנהרת מוחייבה – שריד לפרויקט ההטייה הסורי, ועוד אתרים לא מוכרים, במקום שחשבנו שכולנו מכירים. באישור מיוחד.